Всички обичаме да четем хубави текстове,
да слушаме хубави песни, да гледаме красиви картини. Разбира се, не всички можем да бъдем
писатели, композитори, художници, артисти…
Но затова пък всички можем да споделяме хубавите неща, защото, когато полезното се споделя, то се увеличава.
Знаем, че нормалното, коректно публицистично поведение е – когато се представят материали те задължително да се цитират с автор и първоизточник на публикацията (най-малкото от уважителна гледна точка, а да не говорим, че е задължително по закона за авторското право)
Но на какво сме свидетели напоследък в социалните мрежи и цялото И-нет пространство:
ежедневни кражби на авторски материали, подменянето на заглавия, автори, разместване на текстове в публикации и всичко това за какво – за трупане на на една гола популярност…
Защото какво „геройство” е да копнеш /copy/ и да пейстнеш /paste/ един популярен авторски стих и да го представиш за свой?…. Каква е целта? Да генерираш трафик, ръкопляскания /like…
Но хората не са заблудени мухи,
все ще се намери някой да прочете някъде – кой е истинския автор…
Истината винаги излиза наяве – рано или късно.
Еднa полезна информация за сведение на „плагиатстващите” 😉 – търсачката Google индексира по дата и място ПЪРВАТА публикация на даден автор и сайт. Всяка последваща промяна (или подмяна) на текста или авторството прави само лоша услуга на човека /или сайта/ с некоректно и плагиатстващо поведение.
Това трупа лош рейтинг на името на дадения човек или сайт и е факт, че все повече стават блокираните профили в И-нет за нарушаване на авторски права.
Филтрите за дублирано съдържание представляват алгоритми, създадени да сравняват всеки 2 страници и да търсят за дублирано съдържание. Когато алгоритъмът попадне на 2 или повече страници, които са с прекалено сходно съдържание, те просто поставят тази от тях, която идва от най-надеждния източник в основния си индекс, а всички други – в supplemental results (още наричани supplemental index).
Там попадат всички дублирани страници и най-общо той представлява “кошчето на Гугъл”.
Повечето от сайтовете следят страниците си за налични duplicate content и при системни нарушения е възможно да последва изпращане на Digital Millennium Copyright Act (DMCA) доклад за нарушение на авторските права до най-големите портали: Google, Yahoo, MSN и Facebook
Водещите компании, като Google, Facebook, YouTube, MSN, Twitter и др. ежедневно следят и анализират съдържанието в мрежата и не правят компромиси с некоректното публицистично поведение.
Познание-Бг благодари на всички, които коректно ползват нашите
авторски публикации ( според условията на ползване на Криейтив Комънс )
И пожелава на „плагиатстващите” скоро да влязат в клуба на коректните публицисти,
за да не допълват 😉 списъка на блокирани или изтрити профили във Facebook,YouTube,Twitter и т.н
/ Авторско мнение ;)на редакторския екип на Познание-Бг /